Popularne damskie imiona

Podobnie jak imiona męskie, tak również żeńskie z biegiem lat ewoluowały, znacznie różniąc się między sobą. Dziś bardzo archaicznie i staroświecką brzmią imiona nadawane jeszcze w latach 40. i 50., nie mówiąc już o imionach starszych. Z upływem czasu zaczęto stawiać nie tyle na historyczne i tradycyjne błogosławieństwo lub wróżbę w imieniu, ale na jego ładne i często egzotyczne brzmienie. Przyjrzyjmy się więc popularnym w ostatnich dziesięcioleciach imionom damskim.

W XX wieku w imionach zaczęło występować coraz więcej zapożyczeń z innych języków i kręgów kulturowych. Stało się tak za pośrednictwem mediów, głównie telewizji oraz oglądanych przez większą część społeczeństwa popularnych zachodnich filmów i seriali. Z tego tez powodu część imion żeńskich straciła swój pierwotny, oryginalnie polski charakter na rzecz imion angielskich, niemieckich czy hiszpańskich. Przykładowo, polskie imię Joanna zostało przetransformowane również na Żannę i Żanetę, co jest wynikiem połączenia imion francuskich z rosyjskimi. Od połowy lat 70. zauważyć można także tendencję do nadawania dzieciom imion takich jak Kewin, Denis czy Dżesika. Imiona ta, często spolszczone, zapisuje się w najróżniejszych wariantach, często także w ich oryginalnej formie.

Z drugiej jednak strony pojawia się w Polsce rosnąca moda na rzadkie, słowiańskie imiona. Fakt faktem, nadawane dawniej imiona dziś wychodzą już z mody na rzecz nowoczesnych, modnych i inspirowanych kulturą zachodnią. Mimo to wciąż można spotkać na przykład Milenę, Miłosza czy Mieszka, jednakże znacznie rzadziej niż Kacpra, Szymona lub Paulinę.

Mimo, że mody na nadawanie różnorodnych imion żeńskich zmieniają się z dekady na dekadę, bez wątpienia jednym z popularniejszych i częściej występujących imion jest Anna. Imię to zaczęto nadawać dziewczynkom już w połowie XX wieku i do dziś spotkać można Anny i Anie w różnym wieku, co wskazuje na jego wiodący charakter. Jednakże, począwszy od lat 60. ubiegłego stulecia mody na imiona żeńskie zmieniały się. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym imionom damskim w okresie od 1960 do około 2011 roku.

Lata 50. i 60. to najwyższa popularność imienia Maria, Elżbieta, Teresa i Krystyna. W latach 70. i 80. pojawiły się również wspomniane Anny. Ewy, Małgorzaty i bardzo często spotykane również w latach 90. – Katarzyny. Z czasem wśród wiodących imion żeńskich pojawiły się także: Agnieszka, Magdalena i Paulina. Podobnie jak w przypadku imion męskich, również damskie, szczególnie w latach 90. stały się różnorodne. Obok Katarzyny, Anny i Pauliny pojawiły się również Karolina, Aleksandra, Klaudia, Weronika i Natalia.

Po 2000 roku zdecydowanie więcej było już także Julii i Wiktorii. Ze względu na popularność zagranicznych imion, dziewczynkom zaczęto nadawać także imię Oliwia, Maja czy Lena. Około 2007-2008 roku pojawiło się też więcej Zuzann. Od tego czasu, to jest przez około dekadę niezmiennie popularne są Julie, Maje, Leny i Wiktorie.